O nas

Koordynatorzy projektu: Magdalena i Jan Paweł Kołakowscy

Jesteśmy psychologami i psychoterapeutami z ponad 12 letnim doświadczeniem klinicznym.

Magda: jestem psychologiem z uprawnieniami pedagogicznymi, pracuję w poradni psychologiczno-pedagogicznej, ośrodku rewalidacyjnym dla dzieci oraz w gabinecie. Prowadzę psychoterapię dorosłych, dzieci i młodzieży.

Jan Paweł: prowadzę własną placówkę psychologiczno – terapeutyczną pracując psychoterapeutycznie z młodzieżą i dorosłymi, dzieci prowadzę metodą terapii Neurofeedback, specjalizuje się także w obszarze uzależnień.

Przede wszystkim jesteśmy rodzicami Frania, absolwenta przedszkola Montessori „Przystań”, wyjątkowego chłopca ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Spotykając się z bezsilnością wobec niektórych wad klasycznego systemu edukacji, w kwietniu 2024 postanowiliśmy wystartować z projektem mikroSZKOŁY Montessori w Łomży. Wspiera nas w tym szkoła Montessori Augustów oraz przedszkole „Przystań” w Łomży. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi osobami. Czekamy na Ciebie…

Dlaczego Dom Empatii?

Maria Montessori uważała, że empatia jest kluczowa dla harmonijnego rozwoju dziecka. Wierzyła, że dzieci naturalnie posiadają zdolność do empatii i współczucia, które można rozwijać poprzez odpowiednie doświadczenia edukacyjne. Montessori kładła nacisk na stworzenie środowiska, które sprzyja rozwijaniu empatii poprzez współpracę, wrażliwość na potrzeby innych, wyrażanie uczuć. Jej podejście do edukacji koncentrowało się na pełnym rozwoju dziecka, uwzględniając zarówno aspekty intelektualne, jak i emocjonalne. Podkreślała, że empatia jest kluczowym elementem w relacji nauczyciel-uczeń, ponieważ buduje ona zaufanie, pomaga w rozwoju osobistym ucznia i tworzy pozytywną atmosferę edukacyjną sprzyjającą uczeniu się i rozwojowi.

O empatii pisał także Carl Rogers, twórca terapii humanistycznej. Uważał ją za jeden z kluczowych aspektów kształtujących relacje międzyludzkie. Mimo, że tych dwoje ludzi prawdopodobnie się nie znało, zajmowali się innymi dziedzinami, to w wielu miejscach pisali i mówili o tym samym. Jako, że podejście humanistyczne jest dla nas ważnie, nie było wyjścia – i tak powstał Dom Empatii 😉

Scroll to Top